GP2/3

A McLaren növendéke a futamon is megállíthatatlan volt

Az F1-es McLaren istálló utánpótlás-nevelő programjának tagja, Stoffel Vandoorne nyerte Abu Dhabiban a GP2 mai, villanyfényben rendezett versenyét. A holland ezzel komoly lépést tett az év végi második hely felé.

Ha csak fele olyan izgalmas lesz vasárnap az F1-es idényzáró, mint amilyen a GP2 mai első futama volt, akkor egészen biztosan nagyon jól fog mindenki szórakozni. Szemkápráztató csaták, ügyes előzések, eltérő taktikák és izgalmak minden mennyiségben – ezt tartogatta a GP2 idei első futama a Yas Marina Circuiten.

A pole-ból zsinórban immár negyedszerre indulhatott Vandoorne, akiről a külföldi szakértők ódákat zengnek, és állításuk szerint Nico Hülkenberg 2009-es feltűnése óta nem volt ilyen tehetséges, és ilyen stabilan jól teljesítő újonc az F1 első számú utánpótlás-kinevelő sorozataként futó GP2-ben.

Vandoorne tökéletesen lőtt ki a rajtnál, míg mögé Felipe Nasr ugrott előre egy álomrajttal az 5.-ről a 2. helyre. Mindez azért is volt érdekes, mert éppen ők ketten harcolnak egymással az év végi 2. helyért. A bajnoki cím sorsa már korábban eldőlt Jolyon Palmer javára, ám szemlátomást ő is mindent megtett a győzelemért, noha az 1. körben a 3. helyre esett vissza.

Sörensen és Binder ütközése folytán az első kör végén rögtön a pályára hajtott a biztonsági autó, ám ez nem okozott különösebb változást a verseny menetében: két kör múlva ott folytathatta a mezőny, ahol előtte abbahagyta.

A 6. körre Nasr alól teljesen elfogytak a gumik, így Palmer és Evans is elment mellette, Vandoorne pedig jócskán meglépett mindenkitől az élen. A holland csapata nagyon okosan reagált a fő rivális Nasr problémájára, és mivel tudvalevő volt, hogy a brazil a kör végén érkezni fog a bokszba, ezért Vandoorne-t is kihívták az élről, hogy biztosan előtte maradjon. A 7. kör végén Richelmi is a korai kerékcsere mellett döntött, ő a 3. helyről állt ki. Hármójuk a többiektől merően eltérő taktikája az egész versenyt hihetetlenül izgalmassá tette.

Az 1. helyet átmenetileg Palmer örökölte meg, akit végig kitartóan üldözött Evans. A 13. körben Vandoorne elkezdte utolérni a bokszkiállását még nem teljesítő lassabb versenyzőket, akiken szinte fennakadás nélkül ment át, gyönyörű manőverek egész sorát bemutatva. Nasr is követte mindvégig követte őt, igaz, kisebb fáziskéséssel, neki általában 1-2 körrel több időbe telt átjutni az áldozatokon.

A két éllovas, Palmer és Evans a 21. körben érezte elérkezettnek az időt a kerékcserére, ketten egyszerre robogtak be a bokszba. Evans csapata gyorsabban dolgozott, így a kiengedésnél majdnem összeértek, de Palmer maradt elöl. Pontosabban kettejük közül elöl, hiszen máskülönben a 2-3. helyre tértek vissza, jó 10 másodperccel Vandoorne mögé, viszont 5-6 másodperccel Nasr és Cecotto elé.

Ekkor sem tűnt még azonban lefutottnak a verseny, mivel Palmerék friss gumikon voltak, és el is kezdtek közelíteni a használtabb abroncsokon igyekvő Vandoorne-ra. 6 másodperc táján viszont megrekedt a különbség, sőt, a végén a holland még növelni is tudta előnyét, és végül magabiztosan nyert. Palmer és Evans is felállhatott a dobogóra, míg Nasr az utolsó körökben kiélezett párharcot nyert meg Cecotto ellen, így életben tartva esélyeit az év végi 2. helyre, amelynek sorsa így a holnapi második futamon fog eldőlni közte és Vandoorne között.