2024. április 24. szerda

Raikkönen nagy napja, Grosjean három kicsúszása

Piros zászló miatt hat perccel korábban ért véget az utolsó előtti F1-es tesztnap. Számos csapat feltette az ultralágy abroncsokat, a Ferrari finnje mögött Massa és Hülkenberg zárt.

Nem túlzás azt állítani, hogy a csütörtöki barcelonai nap – az előszezon utolsó előtti tesztnapja – Kimi Raikkönenről szólt: a nap elején a finn pilóta a 2017-től bevezetendő fejvédő megoldással, a halóval gurult pályára, minden figyelmet magára vonva, nap végén pedig ő zárt a legjobb idővel. A délutánt elsősorban versenybeállítások próbálgatására szentelte, szimulációját azonban egy piros zászló két részre vágta. 1:22.765-ös köre, a tesztidőszak legjobbja ultralágy keveréken még az ebédszünet előttről származik. A Ferraritól származó hír, hogy holnap valószínűleg Sebastian Vettel is kipróbálja a halót.

A nap során a mezőny legtöbb versenyzője felrakta az ultralágy gumit – a kivételek közé tartozott a Mercedes is, amely közepes abroncsokat használt végig. Használta a leglágyabb keveréket Felipe Massa is, Raikkönentől négy tizeddel elmaradó, második helyet érő legjobb körét mégis a lágy specifikáción érte el, ami meglepően gyors eredmény a Williamstől, melyről Valtteri Bottas tegnap azt mondta, megbízhatóságával nincs gond, a csapatnak csak a sebességre kell fókuszálnia.

Nico Hülkenberg ultralággyal közelítette meg századokra a Williams-pilóta idejét, a hármas mögött végzett Max Verstappen, szerdán vezető csapattársához hasonlóan a nap legszorgosabb versenyzője 159 megtett körével. Hét pilóta lépte túl a százas határt, köztük újra a McLaren: Fernando Alonso Raikkönennél 2,1 másodperccel lassabb hetedik helyet érő időt autózott szuperlágy keverékkel (egyébként ő is tesztelte a lila jelzésű ultrákat). Arról tanúskodva, hogy a csapat a jó irányba halad, a hosszú etapokra koncentráló spanyol is megpróbálkozott versenyszimulációval, de garázsba hajtva megszakította azt.

A Mercedes két pilótája összeadva kevesebb kört teljesített Verstappennél, Nico Rosberg és Lewis Hamilton is közepes abroncsokat tesztelt, és nem futottak kiugró időket – a német így is 2,4 másodpercet adott csapattársának. Hamiltonnál csak Romain Grosjean volt lassabb, közvetlenül előtte a két Renault-motoros istálló végzett.

A nap legkevésbé szerencsés versenyzője Romain Grosjean volt, aki háromszor is kicsúszott a Haasszal, ezzel ő váltotta ki a nap mindhárom piros zászlóját. Második hibáját követően két és fél óra szerelés után még visszatért a pályára. A francia pilóta összesen 77 kört teljesített, mielőtt hármadszorra is a kavicságyban találta magát. Ez percekkel a leintés előtt történt, így a csütörtöki programot már nem indították újra.